Tłoczenie

Wyróżnij swoje wizytówki i zastanów się nad wtłoczeniem
lub wytłoczeniem wybranych elementów.

Dowiedz się więcej

TŁOCZENIE WKLĘSŁE

tworzenie wgłębień w powierzchni papieru pod wpływem nacisku

TŁOCZENIE WYPUKŁE

wyciskanie elementów wypukłych w powierzchni przy użyciu matrycy i patrycy

TŁOCZENIE ŚLEPE

tłoczenie wklęsłe bez wypełnienia farbą, inaczej tzw. blind print

Czym jest tłoczenie?

Tłoczenie polega na wyciskaniu wybranych elementów przy pomocy specjalnej matrycy. W zależności od grubości papieru może być ono widoczne po przeciwnej stronie w formie wypukłego odbicia. Można je łączyć z innymi rozwiązaniami, takimi jak druk offsetowy i cyfrowy, sitodruk, lakier lub hot stamping. W przypadku gdy tłoczenie jest jednocześnie wypełniane farbą podczas zetknięcia z matrycą – nazywamy taki proces drukiem letterpress lub drukiem typograficznym. Możemy także tłoczyć bez stosowania koloru, wtedy stosujemy tak zwane ślepe tłoczenie (blind print). Tłoczenie jest doskonałym sposobem na dodatkowe ulepszenie profesjonalnej wizytówki.

O czym należy pamiętać:

 • null

  Drobne szczegóły mogą nie wyjść idealnie w przypadku zwykłego tłoczenia. Przeciwieństwem jest druk letterpress, który bardzo dokładnie odwzorowuje wszystkie elementy. Skontaktuj się z nami, żebyśmy ocenili jakiego typu tłoczenie zastosować.

 • null

  Na odwrocie wizytówki mogą powstać mniejsze lub większe artefakty, czyli ślady nacisku. Ich rozmiar i głębokość zależy od gramatury papieru oraz tłoczonej powierzchni. Szczególnie mocno widoczne są na ciemnych powierzchniach i w takich wypadkach zalecamy dodatkowe kaszerowanie papieru.

 • null

  W niektórych przypadkach tłoczenie może nie spasować się idealnie z drukiem. Dzieje się tak dlatego, że najpierw wykonywany jest druk, a następnie wykonywane tłoczenie przy użyciu matrycy. Problem ten nie dotyczy druku letterpress, gdzie druk następuje w tym samym momencie co tłoczenie.

 • null

  Tłoczenie na spady nie zawsze jest możliwe do wykonania i odradzamy je w przypadku niektórych materiałów. Należy pamiętać, że jeśli tłoczenie wychodzi poza granice wizytówki – nie będzie możliwe barwienie krawędzi.

tłoczenie w czarnym papierze
tłoczenie letterpress
letterpress

Zapisz się do newslettera i zdobądź kod rabatowy.
15% zniżki na ekskluzywny projekt wizytówek.

Zanim sobie pójdziesz...

Bazując na naszym doświadczeniu, dowiedz się jakie wizytówki pasują do Ciebie!