Skip to content

TŁOCZENIE

Wyróżnij swoje wizytówki i zastanów się nad wtłoczeniem lub wytłoczeniem wybranych elementów.

TŁOCZENIE WKLĘSŁE

tworzenie wgłębień w powierzchni papieru pod wpływem nacisku

TŁOCZENIE WYPUKŁE

wyciskanie elementów wypukłych w powierzchni przy użyciu matrycy i patrycy

TŁOCZENIE ŚLEPE

tłoczenie wklęsłe bez wypełnienia farbą, inaczej tzw. blind print

Czym jest tłoczenie?

Tłoczenie polega na wyciskaniu wybranych elementów przy pomocy specjalnej matrycy. W zależności od grubości papieru może być ono widoczne po przeciwnej stronie w formie wypukłego odbicia. Można je łączyć z innymi rozwiązaniami, takimi jak druk offsetowy i cyfrowy, sitodruk, lakier lub hot-stamping.

W przypadku gdy tłoczenie jest jednocześnie wypełniane farbą podczas zetknięcia z matrycą – nazywamy taki proces drukiem letterpress lub drukiem typograficznym. Możemy także tłoczyć bez stosowania koloru, wtedy stosujemy tak zwane ślepe tłoczenie (blind print). Tłoczenie jest doskonałym sposobem na dodatkowe ulepszenie profesjonalnej wizytówki.

tłoczenie w czarnym papierze
tłoczone wizytówki

O czym należy pamiętać?

Drobne szczegóły mogą nie wyjść idealnie w przypadku zwykłego tłoczenia. Przeciwieństwem jest druk letterpress, który bardzo dokładnie odwzorowuje wszystkie elementy. Skontaktuj się z nami, żebyśmy ocenili jakiego typu tłoczenie zastosować.

Na odwrocie wizytówki mogą powstać mniejsze lub większe artefakty, czyli ślady nacisku. Ich rozmiar i głębokość zależy od gramatury papieru oraz tłoczonej powierzchni. Szczególnie mocno widoczne są na ciemnych powierzchniach i w takich wypadkach zalecamy dodatkowe kaszerowanie papieru.

W niektórych przypadkach tłoczenie może nie spasować się idealnie z drukiem. Dzieje się tak dlatego, że najpierw wykonywany jest druk, a następnie wykonywane tłoczenie przy użyciu matrycy. Problem ten nie dotyczy druku letterpress, gdzie druk następuje w tym samym momencie co tłoczenie.

tłoczenie letterpress
letterpress

Tłoczenie na spady nie zawsze jest możliwe do wykonania i odradzamy je w przypadku niektórych materiałów. Należy pamiętać, że jeśli tłoczenie wychodzi poza granice wizytówki – nie będzie możliwe barwienie krawędzi.

Oferowane przez nas wizytówki mogą zostać profesjonalnie przygotowane pod kątem tłoczenia oraz wielu innych uszlachetnień.

Jeśli nie znasz się na tworzeniu projektów lub przygotowywaniu ich pod kątem druku, taką usługę możesz zamówić poniżej:

lub skontaktuj się z nami pod adresem biuro@pracowniawizytowek.pl

wizytówka z tłoczeniem