Skip to content
druk letterpress

Druk letterpress, czyli eleganckie wizytówki dla koneserów.

Istnieje wiele różnych technik na druk wizytówek. Jedną z bardziej interesujących jest druk letterpress, czyli tzw. druk typograficzny. Czym charakteryzuje się ta metoda i jakie ciekawe efekty mogą zostać osiągnięte dzięki jej zastosowaniu?

W czasach, gdy bez większych problemów można wydrukować masowo ogromne ilości wysokiej jakości wizytówek, mogłoby się wydawać, że bardziej tradycyjne i czasochłonne sposoby druku odejdą w niepamięć. Co jednak gdy chcemy by nasza wizytówka firmowa była tworem unikatowym, który na pierwszy rzut oka wyróżnia się oryginalnym designem? W takiej sytuacji warto postawić na własny projekt wizytówki i zainteresować się właśnie techniką letterpress.

Głębia i faktura - cechy wizytówki premium

Letterpress określany jest mianem druku wypukłego. Oznacza to, że powstająca przy jego użyciu wizytówka nie jest „zadrukowywana” kolorem, lecz jest on niejako wtłaczany bezpośrednio w papier. Dzięki temu uzyskiwany jest charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka efekt głębi i nietypowy, elegancki wygląd wizytówki.

wizytówka letterpress dla agencji
Nowoczesna wizytówka agencyjna w tradycyjnym stylu

Co istotne, efekt jest nie tylko wizualny, gdyż wtłaczanie sprawia, iż wizytówki posiadają unikalną, wypukłą fakturę. W przypadku wizytówek eleganckich wykorzystanie w pełni możliwości, jakie daje letterpress nie jest proste – projektujący wizytówkę grafik nie ma możliwości odtworzenie na ekranie tego, jak dokładnie będzie wyglądał efekt końcowy. Niezbędne jest tu zatem wprawa i doświadczenie, które pozwala trafnie przewidzieć wygląd już wydrukowanej wizytówki na podstawie takich elementów jak format wizytówki, kolor papieru czy choćby logo swojej firmy.

Tradycyjna technika - drukujemy eleganckie wizytówki

Uzyskanie takich efektów na czarnym lub białym tle nie jest oczywiście możliwe za pomocą „zwyczajnych” drukarek. Niezbędna jest do tego specjalna maszyna, która obsługiwana jest ręcznie. Końcowy efekt i to, czy faktycznie uda nam się stworzyć naprawdę ekskluzywne wizytówki, zależy więc nie tylko od umiejętności grafika, ale też wprawy fachowca zajmującego się wtłaczaniem koloru w papier.

druk letterpress
Maszyna do druku wizytówek w technice letterpress

Takich maszyn jest coraz mniej, zatem powstające przy ich użyciu czarne i białe wizytówki są prawdziwymi rarytasami. Do unikatowości tego rodzaju wizytówek przyczynia się także nietypowy papier niezbędny przy tej technice. Jest to zazwyczaj pulchny papier bawełniany, którego specyfika pozwala w pełni wykorzystać możliwości techniki letterpress. Tak przygotowana wizytówka firmowa ma szansę zawojować świat na każdym spotkaniu biznesowym.

Minimalistyczna elegancja - zalety eleganckich wizytówek

Nie da się ukryć, że z racji specyfiki druku typograficznego oraz dostępnych alternatyw, powszechne stosowanie tej techniki do wydruku eleganckich wizytówek jest zwyczajnie nieopłacalne. Kiedy zatem warto rozważyć małą przygodę z letterpressem? Jak wspominaliśmy już wcześniej, wizytówki letterpress są przede wszystkim unikatowe, z racji coraz rzadziej spotykanego sposobu wykonania, który jest nie tylko czasochłonny, ale też dość kosztowny. Co więcej, technika ta obarczona jest pewnymi ograniczeniami, w skutek których projektanci muszą limitować zakres i ilość używanych kolorów. Ta pozorna wada przekuwana jest tu jednak na zaletę, gdyż to właśnie minimalistyczne projekty sprawdzają się przy druku typograficznym najlepiej. Tak więc aby przygotować wyjątkowo eleganckie luksusowe wizytówki i naszym celem jest uzyskanie efektu subtelnej elegancji pozwalającej bez trudu wyróżnić się swojej wizytówce spośród innych wizytówek – ta tradycyjna technika jest jednym z lepszych możliwych wyborów.

druk letterpress
Wizytówka prywatna z tłoczonym podpisem

Podsumowanie - jak przygotować swój projekt wizytówki

Elegancja i minimalizm to cechy rozpoznawcze wizytówek powstałych przy użyciu techniki letterpress. Decydując się na wizytówkę w tym stylu, warto jednak pamiętać o doborze odpowiednio sprawdzonego wykonawcy, gdyż wydobycie z tej techniki wszystkiego, co najlepsze to zadanie tylko i wyłącznie dla najbardziej doświadczonych fachowców. Warto pamiętać, że czas realizacji jest dość długi i wynosi ok. 16 dni roboczych, więc lepiej wcześniej zaplanować druk tego typu ekskluzywne wizytówki. Zapoznaj się z naszymi realizacjami wizytówek letterpress i zamów u nas wzór wizytówki oraz realizację tutaj.

Najnowsze artykuły

Formularz kontaktowy
Szybki kontakt
Formularz kontaktowy
*
*

Witaj! Jeśli masz jakieś pytania, pisz do nas śmiało!