Skip to content
krótka historia papieru

Przypadkowe odkrycie, które zmieniło świat, czyli krótka historia papieru.

Papier to nie jedyny materiał z którego tworzone są wizytówki. Nie da się jednak ukryć, że obecnie jest to jednak najczęściej wybierane rozwiązanie. Przyjrzymy się zatem temu, skąd wziął się ten materiał i jak ewoluował przez kolejne wieki, aż do formy w jakiej znany jest współcześnie.

Gdyby nie wynalezienie papieru, współczesne wizytówki raczej nie wyglądałyby tak, jak obecnie. Chociaż istnienie tego materiału uznajmy za coś oczywistego, to do jego odkrycia doszło nie w wyniku wieloletnich starań i prac badawczych, a w wyniku zupełnego przypadku. Jak zatem do tego odkrycia doszło?

Wynalazca z przypadku

By dotrzeć do źródła powstania papieru musimy cofnąć się w czasie o prawie 2000 lat do dawnych Chin, gdzie praktykowano mycie waty jedwabnej poprzez namaczanie jej i intensywne ubijanie kijami. Tego cokolwiek niekonwencjonalnego płukania dokonywano na specjalnych matach. Efektem ubocznym ubijania waty na matach było to, że po skończeniu mycia na matach pozostawała warstwa nalotu.

krótka historia papieru

Proces ten został przypadkiem spostrzeżony przez chińskiego oficjela o imieniu Ts’ai Lun, który wykorzystał nalot po ubijaniu waty jako bazę do stworzenia trwalszego materiału. Urzędnik następnie udał się ze swoim odkryciem do samego Cesarza, którego z miejsca zafascynował nowy wynalazek. Wkrótce potem postawiono pierwsze wytwórnie papieru, a recepturę jego wytwarzania otoczono wielką tajemnicą.

Ujawniony sekret

Sekret udało się utrzymać w ukryciu przez ponad 700 lat. Jednakże w VIII. wieku arabskie armie najechały tereny gdzie znajdowała się jedna z chińskich wytwórni papieru. Interesujące właściwości papieru nie uległy uwadze najeźdźców, którzy po wyduszeniu siła z chińskich jeńców sekretu jego produkcji podzielili się swoim odkryciem z resztą świata arabskiego.

krotka historia papieru 800x533 02

Warto zaznaczyć, że choć Chińczycy byli pierwsi, to nie oni jedyni wpadli na pomysłu produkcji papieru. Przykładowo, w III. wieku podstawową recepturę znali już Koreańczycy, którzy w VI. wieku zdradzili ją Japończykom. Do Europy papier zaś trafił około X. wieku za sprawą prowadzonego na Jedwabnym Szlaku, którego trasa przebiegała przez Hiszpanię, Afrykę, Egipt, Persję, oraz Azję Środkową.

Papier podbija świat

Pierwsza europejska wytwórnia papieru (czyli tzw. papiernia) powstała w Hiszpanii, w 1154 roku. Wkrótce w całej Europie zaczęły pojawiać się kolejne wytwórnie, a papier wykorzystywany był do produkcji dokumentów, biblii czy też innych istotnych w tamtych czasach książek. Pod koniec XV. wieku ogromne ilości papieru zaczęła produkować Anglia, która niebawem zaczęła zasilać nimi swoje kolonie. W ten sposób papier trafił również daleko za ocean, do raczkujących jeszcze europejskich kolonii. Niecałe 200 lat później, w roku 1690. amerykański kontynent uniezależnił się od dostaw z Europy, gdyż w Pensylwanii wybudowano pierwszą papiernię. Co ciekawe, to nie Europejczycy po raz pierwszy używali papieru na amerykańskich ziemiach. Wiele wieków wcześniej swoją odmianę papieru wytwarzali Majowie, produkujący go z łyka i kory figowca.

krótka historia papieru

Podsumowanie

Od swoich „narodzin” papier przeszedł długą drogą – udoskonalano nie tylko jego składniki, ale i też sposób wytwarzania. Dzięki temu powstały różne odmiany papieru, takie jak na przykład wyróżniający różne prestiżowe wizytówki, papier czerpany z bawełny. Poszczególne odmiany papieru oraz różnice w sposobie jego wytwarzania to nawiasem mówiąc również ciekawy temat, który postaramy się przybliżyć w jednym z kolejnych postów na naszym blogu.

Najnowsze artykuły

Formularz kontaktowy
Szybki kontakt
Formularz kontaktowy
*
*

Witaj! Jeśli masz jakieś pytania, pisz do nas śmiało!